Masowa produkcja nowych gwiazd - zdjęcia

piątek, 13 marzec 2015 11:16 Napisał 
NGC 6193 NGC 6188 NGC 6193 NGC 6188 ESO

Ten efektowny krajobraz południowego gwiazdozbioru Ołtarza jest skarbnicą ciał niebieskich. Gromady gwiazd, mgławice emisyjne oraz aktywne obszary powstawania gwiazd to tylko przykłady bogactw obserwowanych w tym rejonie położonym 4000 lat świetlnych od Ziemi. Zaprezentowane piękne, nowe zdjęcie jest najbardziej szczegółowym widokiem tej części nieba spośród uzyskanych do tej pory. Fotografię wykonano za pomocą teleskopu VLT Survey Telescope (VST) w Obserwatorium Paranal w Chile, należącym do ESO.

W centrum zdjęcia znajduje się gromada otwarta NGC 6193 zawierająca około trzydzieści jasnych gwiazd i tworząca serce asocjacji Ara OB1. Dwie najjaśniejsze gwiazdy są bardzo gorącymi olbrzymami. Wspólnie stanowią główne źródło oświetlenia dla pobliskiej mgławicy emisyjnej NGC 6188, widocznej na prawo od gromady.

Asocjacja gwiazdowa jest dużym zgrupowaniem luźno związanych gwiazd, które nie zdążyły jeszcze zbytnio rozproszyć się od miejsca swojego powstawania. Asocjacje OB. obejmują w większości bardzo młode niebiesko-białe gwiazdy, które są około 100 000 razy jaśniejsze od Słońca i od 10 do 50 razy masywniejsze.

Mgławica NGC 6188 jest wyraźną ścianą ciemnych i jasnych obłoków wyznaczającą granicę pomiędzy obszarem aktywnego powstawania gwiazd w obłoku molekularnym znanym jako RCW 108, a pozostałą częścią asocjacji. Obszar wokół RCW 108 zbudowany jest głównie z wodoru – podstawowego składnika w procesie powstawania gwiazd. Tego typu rejony zwane są obszarami H II.

Promieniowanie ultrafioletowe i intensywny wiatr gwiazdowy od gwiazd z NGC 6193 wydaje się powodować powstawanie nowego pokolenia gwiazd w otaczających obłokach gazu i pyłu. Gdy fragmenty obłoków zapadają się, następuje ich rozgrzanie i uformowanie nowych gwiazd.

Gdy obłok tworzy nowe gwiazdy, następuje jednocześnie jego erozja z powodu wiatrów i promieniowania emitowanego przez wcześniej powstałe gwiazdy oraz gwałtowne wybuchy supernowych. Na skutek tego gwiazdotwórcze obszary H II mają zwykle czas życia zaledwie kilka milionów lat. Powstawanie gwiazd jest bardzo nieefektywnym procesem, zaledwie około 10% dostępnej materii bierze w nim udział – reszta jest rozwiewana w przestrzeń kosmiczną.

źródło: http://www.eso.org

zdjęcia: ESO

[testimonial author="" position="" avatar="http://mjmartino.eu/media/k2/users/2.jpg"]Poniżej znajdują się zdjęcia z VLT i Hubbla które można oglądać godzinami przy czym wyobraźnia pracuje...[/testimonial]

 

  • Cone_Nebula_NGC_2264_Star-Forming_Pillar_of_Gas_and_Dust

  • ESO_Eagle_Nebula

  • Eagle_nebula_pillars

  • Rgb-ngc6193

  • ngc-6193-ngc-6188

Czytany 926 razy Ostatnio zmieniany piątek, 13 marzec 2015 11:58
Marcin Równicki

Joomla zajmuję się od dłuższego czasu dla uściślenia od czasów MAMBO (2007) i nie straszne mi jej nowe wersje. Wdrażam, optymalizuje, przyspieszam i zabezpieczam strony. 

Dobre kino oraz seriale chętnie oglądam, dziele się recenzjami na https://cobejrzec.pl  

Public Cloud w wolnych chwilach pochłaniam. Wiąże z tym swoją przyszłość zawodową (Amazon Web Services, Azure, Google Cloud Computing, plus wiele innych mniejszych graczy)

"Jeśli coś jest niemożliwe do zrobienia, musi się znaleźć ktoś kto tego nie wie, przyjdzie i to zrobi."

Strona: https://mjmartino.eu/
Więcej w tej kategorii: « Nowa supernova typu Iax
Marcin Równicki
Marcin Równicki
Joomla, Bieganie, Cloud, Fotografia, Muzykę House, Kinomaniak, Technologie Przyszłości, Automatyzacje, Bloger, Vloger

 

 Hej może chcesz informacje o kursach JOOMLA, nowych artykułach czy video.

Szukaj