Wieczna młodość...

czwartek, 10 listopad 2011 13:12 Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Udało się opóźnić, a nawet wyeliminować związane z wiekiem zmarszczki, osłabienie mięśni oraz zaćmę - przynajmniej w przypadku myszy - informuje "Nature".

Aby tego dokonać, Darren Baker i Jan van Deursen z amerykańskiej Mayo Clinic usunęli z organizmów myszy starzejące się komórki (senescent cells), które straciły zdolność do dalszych podziałów.

Zwykle liczba takich komórek w żywych organizmach rośnie z wiekiem - mimo że są eliminowane przez układ immunologiczny. Jak się ocenia, u bardzo starych osób liczba komórek, które już się nie dzielą sięga nawet 10 proc.

Naukowcy z Mayo znaleźli sposób pozwalający zabijać - a raczej zmuszać do autodestrukcji - wszystkie starzejące się komórki u genetycznie zmodyfikowanych myszy. Zwierzęta te starzeją się znacznie szybciej od typowych myszy, gdy jednak dostają odpowiedni lek, ich starzejące się komórki giną.

Podczas badań zwracano uwagę na trzy objawy starzenia: zaćmę, czyli zmętnienie soczewek oczu, zanik tkanki mięśniowej oraz podskórnej tkanki tłuszczowej (dzięki tkance tłuszczowej skóra jest gładka).

Myszy były - jak na swój wiek - wyjątkowo sprawne fizycznie. Podawanie leku całkowicie eliminującego namnażające się komórki dramatycznie opóźniło występowanie objawów starzenia. Nawet w przypadku myszy, które już zdążyły się zestarzeć, podanie leku poprawiało działanie mięśni.

Co prawda terapia nie przedłużyła życia myszy, jednak mogło to być związane z rodzajem genetycznie zmodyfikowanych myszy.

Skoro starzejące się komórki mają związek z objawami starości, ich eliminacja mogłaby znacznie podnieść jakość życia – spekulują badacze. Aby uzyskać podobny efekt u ludzi, można by spróbować uaktywnić układ odpornościowy, aby skuteczniej eliminował niesprawne komórki lub też opracować lek, który będzie je selektywnie niszczył.

PAP

Słowem komentarza:

Skoro na myszach się udało to czemu by się nie miało udać na człowieku, już od dłuższego czasu toczy się debata czy człowieka nie da się zaprogramować tak aby żył 200lat a nawet i więcej. Usunięcie komórek nie zdolnych do podziału na pewno nam wydłuży życie, oraz pozbawi wielu chorób... Jest to na pewno dobry kierunek. Kto wie może za 5lat czy 10 okaże się że pierwsze testy kliniczne są pozytywne. W zasadzie to prosta analogia stosowana na co dzień w naszym doczesnym życiu, jak coś nam się zużyje to zwyczajnie się tego pozbywamy! De fakto organizm stosuje tą metodę ale niezbyt wydajnie i z wiekiem jest coraz mniej w tym skuteczny. Tak mi się na suneła pewna myśl brakuje nam tutaj jeszcze nanotechnologii która będzie naprawiać nam telenomery :P Ale kto co przyniesie jutro. : )

Czytany 4647 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 10 listopad 2011 13:26
Marcin Równicki (MJ MARTINO)

Joomla zajmuję się od dłuższego czasu dla uściślenia od czasów MAMBO (2007) i nie straszne mi jej nowe wersje. Wdrażam, optymalizuje, przyspieszam i zabezpieczam strony. Traktuje to jako dodatkową pracę w wolnych chwilach.

Dobre kino oraz seriale chętnie oglądam, dziele się recenzjami na https://cobejrzec.pl  

Public Cloud w wolnych chwilach pochłaniam. Wiąże z tym swoją przyszłość zawodową (Amazon Web Services, Azure, Google Cloud Computing, plus wiele innych mniejszych graczy)

"Jeśli coś jest niemożliwe do zrobienia, musi się znaleźć ktoś kto tego nie wie, przyjdzie i to zrobi."

Strona: https://mjmartino.eu/
Marcin Równicki
Marcin Równicki
Joomla, Bieganie, Cloud, Fotografia, Muzykę House, Kinomaniak, Technologie Przyszłości, Automatyzacje, Bloger, Vloger

 

Szukaj