Wydłużenie życia zależne od mózgu

środa, 08 maj 2013 13:41 Napisał 

Recepta na wieczną młodość? Tym razem to nie cudowna dieta rodem z pamiętnika celebrytki, ale rzetelne naukowe badania, które przyniosły zadziwiające rezultaty. Magazyn Nature opublikował artykuł, z którego wynika, że klucz do starzenia się i wydłużenia życia został odnaleziony! W mózgu znajduje się obszar, który kontroluje wzrost całego organizmu oraz reguluje metabolizm. Podwzgórze, bo o nim mowa, jest niewielkie, ale ma ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie.

Ten fragment mózgu zawiaduje termoregulacją (utrzymuje stałą temperaturę ciała), gospodarką wodną (dba o to, żeby chciało nam się pić, kiedy organizm potrzebuje wody), apetytem na jedzenie, snem i czuwaniem, preferencjami i reakcjami seksualnymi oraz gospodarką hormonalną. Jak się właśnie okazało – to również miejsce, od którego uzależnione jest to, jak szybko się starzejemy i w jakiej kondycji pozostaje nasze ciało na przestrzeni kolejnych lat. Dongsheng Cai, fizjolog z nowojorskiego College’u Medycznego Alberta Einsteina, śledził aktywność kompleksu białkowego oznaczonego jako NF-κB w mózgach myszy. Molekuła ta kontroluje transkrypcję DNA, bierze udział w powstawaniu reakcji zapalnej i reakcji organizmu na stres. Obserwacje aktywności tego białkowego kompleksu wykazały, że staje się on też bardziej aktywny w podwzgórzach starszych myszy. Aktywność rośnie przy tym wraz z wiekiem. Dalsze badania sugerują, że aktywność NF-κB pomaga określić, kiedy u myszy pojawią się oznaki starzenia. Zwierzęta żyły dłużej niż normalnie, gdy wstrzyknięto im substancję, która hamuje aktywność NF-κB w komórkach odpornościowych zwanych mikroglejem w podwzgórzu. Myszy, które otrzymały substancję stymulującą aktywność NF-κB, zmarły wcześniej. - Mamy naukowy dowód na to, że na starzenie się całego organizmu ma wpływ aktywność konkretnej tkanki w ciele – wyjaśnia Cai. Co szczególnie ciekawe – badania nowojorskich naukowców wykazały również, że białka kompleksu NF-κB wpływają nie tylko na długośc życia, ale i na zdolności poznawcze oraz ogólny stan zdrowia. Zwierzęta, którym podano inhibitor (substancję hamującą działanie) NF-κB, wypadły lepiej w testach oceniających sprawność ruchową i poznawczą. Myszy te dłużej zachowały też sprawność mięśni, grubość skóry i kości oraz sprężystość tkanki łącznej. Odwrotnie wyglądały rezultaty u myszy, u których aktywowano kompleks NF-κB – te zwierzęta szybciej podupadały na zdrowiu.

- Większość poprzednich badań skupiała się na prostej obserwacji długości życia myszy w obu grupach – wyjaśnił magazynowi Nature komentujący nowe badania Richard Miller, patolog z Uniwersytetu Michigan w Ann Arbor.

– Przyjrzenie się poszczególnym funkcjom organizmu w zależności od tempa starzenia to bardzo dobry pomysł. Ma to tym większe znaczenie, że zaobserwowano realne zahamowanie ogólnoustrojowego starzenia. Substancja, którą podawano myszom w celu zahamowania aktywności NF-κB w mikrogleju podwzgórza działała za pośrednictwem enzymu oznaczonego jako IKK-β. Enzym ten aktywuje kompleks NF-κB. Zahamowanie jego działania we wszystkich obszarach mózgu spowodowało wydłużenie życia myszy nawet o 23 proc. Wyniki uzyskane przez nowojorski zespół naukowców poruszyły innych biologów.

- To ogromny przełom w badaniach nad starzeniem – skomentował dla Nature David Sinclair, biolog molekularny z Uniwersytetu Harvarda.

- Zwłaszcza, że kluczowym odkryciem jest przeciwstarzeniowe działanie NF-κB nawet w przypadku myszy w średnim wieku. Zdaniem środowiska naukowego badania zespołu Dongshenga Caia wymagają kontynuacji i prawdopodobnie staną się inspiracją dla kolejnych odkryć związanych z próbami zahamowania starzenia również u ludzi. Nie chodzi przy tym jednak o wydłużenie długości życia, ale przede wszystkim o walkę z chorobami, które pojawiają się wraz z wiekiem – przede wszystkim chorobą Alzheimera, cukrzycą czy reumatoidalnym zapaleniem stawów.

 A tego newsa wynika jeszcze jedną wiadomość że dzięki medycji można kontrolować w pewnej skali dany obszar mózgu.
Chodzi tutaj oczywiście o telomeraze (więcej tutaj http://wyborcza.pl/1,75476,8621210,Medytacja_przedluza_zycie.html)

Czytany 2560 razy Ostatnio zmieniany środa, 08 maj 2013 14:08
Marcin Równicki

Joomla zajmuję się od dłuższego czasu dla uściślenia od czasów MAMBO (2007) i nie straszne mi jej nowe wersje. Wdrażam, optymalizuje, przyspieszam i zabezpieczam strony. 

Dobre kino oraz seriale chętnie oglądam, dziele się recenzjami na https://cobejrzec.pl  

Public Cloud w wolnych chwilach pochłaniam. Wiąże z tym swoją przyszłość zawodową (Amazon Web Services, Azure, Google Cloud Computing, plus wiele innych mniejszych graczy)

"Jeśli coś jest niemożliwe do zrobienia, musi się znaleźć ktoś kto tego nie wie, przyjdzie i to zrobi."

Strona: https://mjmartino.eu/
Marcin Równicki
Marcin Równicki
Joomla, Bieganie, Cloud, Fotografia, Muzykę House, Kinomaniak, Technologie Przyszłości, Automatyzacje, Bloger, Vloger

 

 Hej może chcesz informacje o kursach JOOMLA, nowych artykułach czy video.

Szukaj