Wydłużenie życia zależne od mózgu

Wydłużenie życia zależne od mózgu

środa, 08 maj 2013 13:41 Napisał 

Recepta na wieczną młodość? Tym razem to nie cudowna dieta rodem z pamiętnika celebrytki, ale rzetelne naukowe badania, które przyniosły zadziwiające rezultaty. Magazyn Nature opublikował artykuł, z którego wynika, że klucz do starzenia się i wydłużenia życia został odnaleziony! W mózgu znajduje się obszar, który kontroluje wzrost całego organizmu oraz reguluje metabolizm. Podwzgórze, bo o nim mowa, jest niewielkie, ale ma ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie.

Ten fragment mózgu zawiaduje termoregulacją (utrzymuje stałą temperaturę ciała), gospodarką wodną (dba o to, żeby chciało nam się pić, kiedy organizm potrzebuje wody), apetytem na jedzenie, snem i czuwaniem, preferencjami i reakcjami seksualnymi oraz gospodarką hormonalną. Jak się właśnie okazało – to również miejsce, od którego uzależnione jest to, jak szybko się starzejemy i w jakiej kondycji pozostaje nasze ciało na przestrzeni kolejnych lat. Dongsheng Cai, fizjolog z nowojorskiego College’u Medycznego Alberta Einsteina, śledził aktywność kompleksu białkowego oznaczonego jako NF-κB w mózgach myszy. Molekuła ta kontroluje transkrypcję DNA, bierze udział w powstawaniu reakcji zapalnej i reakcji organizmu na stres. Obserwacje aktywności tego białkowego kompleksu wykazały, że staje się on też bardziej aktywny w podwzgórzach starszych myszy. Aktywność rośnie przy tym wraz z wiekiem. Dalsze badania sugerują, że aktywność NF-κB pomaga określić, kiedy u myszy pojawią się oznaki starzenia. Zwierzęta żyły dłużej niż normalnie, gdy wstrzyknięto im substancję, która hamuje aktywność NF-κB w komórkach odpornościowych zwanych mikroglejem w podwzgórzu. Myszy, które otrzymały substancję stymulującą aktywność NF-κB, zmarły wcześniej. - Mamy naukowy dowód na to, że na starzenie się całego organizmu ma wpływ aktywność konkretnej tkanki w ciele – wyjaśnia Cai. Co szczególnie ciekawe – badania nowojorskich naukowców wykazały również, że białka kompleksu NF-κB wpływają nie tylko na długośc życia, ale i na zdolności poznawcze oraz ogólny stan zdrowia. Zwierzęta, którym podano inhibitor (substancję hamującą działanie) NF-κB, wypadły lepiej w testach oceniających sprawność ruchową i poznawczą. Myszy te dłużej zachowały też sprawność mięśni, grubość skóry i kości oraz sprężystość tkanki łącznej. Odwrotnie wyglądały rezultaty u myszy, u których aktywowano kompleks NF-κB – te zwierzęta szybciej podupadały na zdrowiu.

- Większość poprzednich badań skupiała się na prostej obserwacji długości życia myszy w obu grupach – wyjaśnił magazynowi Nature komentujący nowe badania Richard Miller, patolog z Uniwersytetu Michigan w Ann Arbor.

– Przyjrzenie się poszczególnym funkcjom organizmu w zależności od tempa starzenia to bardzo dobry pomysł. Ma to tym większe znaczenie, że zaobserwowano realne zahamowanie ogólnoustrojowego starzenia. Substancja, którą podawano myszom w celu zahamowania aktywności NF-κB w mikrogleju podwzgórza działała za pośrednictwem enzymu oznaczonego jako IKK-β. Enzym ten aktywuje kompleks NF-κB. Zahamowanie jego działania we wszystkich obszarach mózgu spowodowało wydłużenie życia myszy nawet o 23 proc. Wyniki uzyskane przez nowojorski zespół naukowców poruszyły innych biologów.

- To ogromny przełom w badaniach nad starzeniem – skomentował dla Nature David Sinclair, biolog molekularny z Uniwersytetu Harvarda.

- Zwłaszcza, że kluczowym odkryciem jest przeciwstarzeniowe działanie NF-κB nawet w przypadku myszy w średnim wieku. Zdaniem środowiska naukowego badania zespołu Dongshenga Caia wymagają kontynuacji i prawdopodobnie staną się inspiracją dla kolejnych odkryć związanych z próbami zahamowania starzenia również u ludzi. Nie chodzi przy tym jednak o wydłużenie długości życia, ale przede wszystkim o walkę z chorobami, które pojawiają się wraz z wiekiem – przede wszystkim chorobą Alzheimera, cukrzycą czy reumatoidalnym zapaleniem stawów.

 A tego newsa wynika jeszcze jedną wiadomość że dzięki medycji można kontrolować w pewnej skali dany obszar mózgu.
Chodzi tutaj oczywiście o telomeraze (więcej tutaj http://wyborcza.pl/1,75476,8621210,Medytacja_przedluza_zycie.html)

Czytany 2360 razy Ostatnio zmieniany środa, 08 maj 2013 14:08
Marcin Równicki (MJ MARTINO)

Joomla zajmuję się od dłuższego czasu dla uściślenia od czasów MAMBO (2007) i nie straszne mi jej nowe wersje. Wdrażam, optymalizuje, przyspieszam i zabezpieczam strony. Traktuje to jako dodatkową pracę w wolnych chwilach.

Dobre kino oraz seriale chętnie oglądam, dziele się recenzjami na https://cobejrzec.pl  

Public Cloud w wolnych chwilach pochłaniam.

"Jeśli coś jest niemożliwe do zrobienia, musi się znaleźć ktoś kto tego nie wie, przyjdzie i to zrobi."

Strona: https://mjmartino.eu/
Marcin Równicki
Marcin Równicki
Joomla, Bieganie, Cloud, Fotografia, Muzykę House, Kinomaniak, Technologie Przyszłości, Automatyzacje, Bloger,

 

Zablokuj Adblocka! Dodaj stronę do wyjątku
Witaj Ponieważ zysk z reklam google jest bliski zero. EKSPERYMENTALNIE wrożyłem Coinhive! To Ty zdecydujesz o wspomaganiu i rozwijaniu strony! Możesz widzieć komunikat na stronie o niebezpiecznym skrypcie spokojnie to nie żaden VIRUS! Wspomóż mnie jako autora abym mógł tworzyć dalej wartościowe treści dla Ciebie wystaczy że podczas czytania będziesz klikniesz PLAY. Skrypt wykorzysta 50% twojego CPU. Skrypt sam się nie odpala musisz sam go uruchomić.Daje Ci wolną rękę. PAMIETAJ! Skrypt działa do póki jesteś na tej stronie. Więc pobodź dłużej i przeczytaj dokładnie artykuł.

Szukaj