Kasa a szczęscie a jednak!

środa, 08 wrzesień 2010 09:09 Napisał 

Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają, jednak naukowcy obliczyli ile powinniśmy zarabiać, abyśmy czuli się szczęśliwi i spełnieni - podaje brytyjski "The Guardian". Naukowcy przeanalizowali zasób portfela i poziom szczęścia wśród 1000 amerykańskich ochotników. Badaniami kierował wybitny psycholog, Daniel Kahneman, z Prinston University, laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii z 2002 r.

 

 

Ocena szczęścia polegała na teście psychologicznym, w którym uczestnicy musieli opisywać swoje odczucia i emocje, za równo dotyczące spraw codziennych, jak i ważnych wydarzeń osobistych, takich jak utrata pracy, choroby, rozwód, itp. Każdego dnia odpowiadali na pytania na temat swojego stanu emocjonalnego według 10 stopniowej skali. Na podstawie blisko 450 tys. odpowiedzi Kahneman i jego współpracownik Angus Deaton odkryli zależność poczucia szczęścia od uzyskiwanych dochodów. Im respondenci więcej zarabiali, tym szczęśliwsi byli według ankiety. Jednak tendencja ta nie okazała się wprost proporcjonalna.  Z obliczeń naukowców wynika, że zarobki na poziomie 75 tys. dolarów rocznie (około 200 tys. zł) zapewniają optymalny poziom szczęścia. Poniżej tego pułapu wszyscy respondenci byli mniej lub bardziej nieszczęśliwi, ale ich nastawienie zmieniało się w sposób stały wraz z wyższymi dochodami. Natomiast dochody przekraczające 200 tys. nie przekładały się już na stan emocjonalny tak znacząco, jak do tego pułapu.

Wysokie dochody zapewniają poczucie stabilności i bezpieczeństwa finansowego, co przekłada się na obniżenie stresu związanego z koniecznością zapewnienia rodzinie potrzebnych dóbr i opieki. Pozwala również na wykorzystanie pieniędzy na przyjemności i możliwość spędzania czasu z rodziną. Jednak zdaniem naukowców dochody przewyższające te niezbędne wydatki, mogą wpłynąć negatywnie, poprzez odbieranie przyjemności z drobnych, codziennych przyjemności i niepotrzebne skupianie się na ekstrawaganckich wygodach. Według psychologów zbyt duży majątek nie daje już satysfakcji, a wzmaga inne czynniki, pogarszające samopoczucie, takie jak problemy rodzinne czy stres związany z inwestycjami. Wyniki tych badań są zatrważające dla większości społeczeństwa. Dochody rzędu 75tys. USD czy 200 tys. zł rocznie w Polsce, osiąga znikomy procent ludzi. Choć wyniki badań Kahnemana są statystycznie istotne, trudno uwierzyć, że dopiero tak duże pieniądze w rzeczywisty sposób wpływają na poprawę jakości życia i poczucia szczęścia. Jest ono przecież bardzo subiektywne.

Czytany 3572 razy Ostatnio zmieniany środa, 08 wrzesień 2010 09:17
Marcin Równicki (MJ MARTINO)

Joomla zajmuję się od dłuższego czasu dla uściślenia od czasów MAMBO (2007) i nie straszne mi jej nowe wersje. Wdrażam, optymalizuje, przyspieszam i zabezpieczam strony. Traktuje to jako dodatkową pracę w wolnych chwilach.

Dobre kino oraz seriale chętnie oglądam, dziele się recenzjami na https://cobejrzec.pl  

Public Cloud w wolnych chwilach pochłaniam. Wiąże z tym swoją przyszłość zawodową (Amazon Web Services, Azure, Google Cloud Computing, plus wiele innych mniejszych graczy)

"Jeśli coś jest niemożliwe do zrobienia, musi się znaleźć ktoś kto tego nie wie, przyjdzie i to zrobi."

Strona: https://mjmartino.eu/
Marcin Równicki
Marcin Równicki
Joomla, Bieganie, Cloud, Fotografia, Muzykę House, Kinomaniak, Technologie Przyszłości, Automatyzacje, Bloger, Vloger

 

Szukaj