Planety skaliste do zamieszkania

piątek, 30 marzec 2012 11:11 Napisał 

W naszym najbliższym sąsiedztwie, w odległości zaledwie 30 lat świetlnych od Ziemi, może znajdować się około 100 planet zdolnych do podtrzymania życia. Z obliczeń dokonanych przez uczonych z European Southern Observatory wynika, że w naszej galaktyce mogą istnieć miliardy skalistych planet znajdujących się w strefie zamieszkania.

Uczeni z La Silla Observatory użyli spektrografu HARPS do zbadania 102 czerwonych karłów. Odkryli w ich okolicach 9 skalistych planet o masie nie większej niż dziesięciokrotność masy Ziemi. Zmierzyli też ich odległość od gwiazd macierzystych. Z obliczeń wynika, że około 40% czerwonych karłów w Drodze Mlecznej powinno posiadać takie planety, znajdujące się w strefie zamieszkania.

Czerwone karły są w naszej galaktyce bardzo rozpowszechnione, jest ich około 160 miliardów, co oznacza, że tylko w Drodze Mlecznej istnieją dziesiątki miliardów takich planet - powiedział Xavier Bonfils, główny autor badań.

Orbity niektórych z tych planet prawdopodobnie przechodzą pomiędzy ich gwiazdą macierzystą, a Ziemią, co pozwoli na badanie składu ich atmosfery i poszukiwanie oznak życia - dodaje Xavier Delfosse, jeden z członków zespołu badawczego.

Poraz kolejny stajemy przed dylematem czy do powstania życia potrzebny jest tlen i ile go musi być ;) Ja nie wiem a czy Ty wiesz ? też pewnie nie na tym podłożu poruszamy się po omacku i opieramy nasze teorie ewolucyjne na doświadczeniach ziemskich.
Pytanie czy warto zakładać że życie powstaje w specyficznych warunkach ? moim zdaniem nie i dalej jestem zwolennikiem teorii że życie w kosmosie jest powszechne. 

Czerwony karzeł – gwiazda ciągu głównego późnego typu widmowego K lub M. Ich masa wynosi od 7,5% do około 40% M, a temperatura powierzchni jest niższa niż 4000 K. Gwiazdy te emitują czasami tylko 1/10 000 ilości światła słonecznego, a ich maksymalna jasność to 10% jasności Słońca. Z powodu wolnego tempa spalania wodoru, ich szacowany czas życia wynosi 10 bilionów lat. Czerwone karły stanowią najliczniejszy typ gwiazd we Wszechświecie, jednak z powodu ich małej jasności nie są widzialne gołym okiem.

Mogę dodać że nasze słońce ma około 5 milardów lat i jeszcze drugie tyle będzie świecić, więc wyobraźmy sobie galaktykę i jeden z układów słońecznych gdzie czerwony karzeł świeci sobie 15 milardów lat! czyli teoretycznie taka cywilizacja wyprzedza nas o ? 

10 000 000 000 lat a, teraz niech cała nasza ewolucja zawiera się tylko w 5 000 000 lat skromne... i powoli zdajesz sobie sprawę jacy to młodzi być może jesteśmy i ile jeszcze możemy odkryć ; )


Czytany 3012 razy Ostatnio zmieniany piątek, 30 marzec 2012 11:41
Marcin Równicki

Joomla zajmuję się od dłuższego czasu dla uściślenia od czasów MAMBO (2007) i nie straszne mi jej nowe wersje. Wdrażam, optymalizuje, przyspieszam i zabezpieczam strony. 

Dobre kino oraz seriale chętnie oglądam, dziele się recenzjami na https://cobejrzec.pl  

Public Cloud w wolnych chwilach pochłaniam. Wiąże z tym swoją przyszłość zawodową (Amazon Web Services, Azure, Google Cloud Computing, plus wiele innych mniejszych graczy)

"Jeśli coś jest niemożliwe do zrobienia, musi się znaleźć ktoś kto tego nie wie, przyjdzie i to zrobi."

Strona: https://mjmartino.eu/
Marcin Równicki
Marcin Równicki
Joomla, Bieganie, Cloud, Fotografia, Muzykę House, Kinomaniak, Technologie Przyszłości, Automatyzacje, Bloger, Vloger

 

 Hej może chcesz informacje o kursach JOOMLA, nowych artykułach czy video.

Szukaj