Resilient File System

środa, 18 styczeń 2012 10:43 Napisał 
ReFS ReFS

Steven Sinofsky zdradził na blogu Building Windows szczegóły nowego systemu plików, który zagości w Windows 8. ReFS (Resilient File System - odporny system plików) został stworzony w oparciu o NTFS, a jego podstawowym zadaniem jest, jak wskazuje nazwa, zabezpieczenie danych przed uszkodzeniami.

Głównymi celami postawionymi przed ReFS było utrzymanie kompatybilności z NTFS, zastosowanie skutecznych mechanizmów weryfikacji i autokorekcji danych, możliwość swobodnego skalowania wolumenów pamięci masowej, uniknięcie konieczności wyłączania systemu plików w przypadku uszkodzenia danych oraz uzyskanie wysokiej odporności na uszkodzenia.

Zwiększoną ochronę danych uzyskano zarówno poprzez zaimplementowanie sum kontrolnych, logu transakcyjnego oraz zapisywania danych w izolacji od oryginalnego pliku w samym systemie plików, a częściowo dzięki połączeniu go ze Storage Space. Technika ta przypomina rozwiązanie RAID.  Po podłączeniu do puli dyskowej co najmniej 2 dysków możemy na nich tworzyć partycje różnych wielkości i decydować, czy mają one działać jak RAID-1 czy RAID-5. Storage Space różni się od RAID przede wszystkim możliwością zastosowania dysków o różnych pojemnościach, pozwala na wyjęcie z puli dysku i zastąpienie go większym (po odbudowaniu zawartości dysku dysponujemy dzięki temu większą ilością wolnej przestrzeni). Możemy też tworzyć partycje o pojemności przewyższającej pojemność dysków w puli. Gdy zbliżmy się do fizycznych możliwości przechowywania danych, otrzymamy ostrzeżenie od systemu i będziemy mogli dołożyć dodatkowy dysk bez żadnych zakłóceń pracy.

ReFS wykorzystuje też B+drzewo do przechowywania wszelkich informacji, w tym metadanych. To daje znacznie większą swobodę dzięki zniesieniu licznych limitów. W ReFS maksymalna wielkość pojedynczego pliku wynosi 2^64-1, maksymalna liczba plików w katalogu oraz katalogów na dysku wynosi w każdym z tych przypadków 2^64. Wielkość pojedynczej puli dyskowej ograniczona jest do 4 petabajtów, nie ma natomiast ograniczenia liczby puli w systemie.

Informacje przechowywane są w tabelach, co upodabnia nowy system do relacyjnych baz danych.

Jak już wspomniano, ReFS bazuje na NTFS, ale dotyczy to praktycznie tylko jego warstwy zewnętrznej, dzięki czemu zachowano kompatybilność. Wewnątrz systemu zaszły bardzo istotne zmiany.

Kompatybilność z NTFS nie oznacza, że wszystkie mechanizmy znane ze starszego systemu plików zostały zastosowane w ReFS. Zabraknie w nim m.in. twardych dowiązań, kompresji i szyfrowania (EFS) na poziomie pliku. Z ReFS nie będzie też można startować systemu ani używać go na dyskach przenośnych.

ReFS trafi początkowo tylko do wersji serwerowej Windows 8. Biorąc jednak pod uwagę historię NTFS, który również zaczynał jako system serwerowy, można przypuszczać, że i użytkownik indywidualny będzie mógł z czasem skorzystać z nowego systemu plików.

źródło: kopalniawiedzy.pl

Słowem komentarza:Trochę nie rozumiem poczynań MS skoro implementuje w WS8 (widnows server 8) to musi być bez awaryjny co za tym idzie spokojnie można go zastosowac dla zwyklych zjadaczy chleba. Kolejna sprawa jaka mnie nurtuje to no boot!? WTF czyli co partycja systemowa na leciwym NTFS ?A reszta na ReFS.. trochę to nie zrozumiałe dla mnie. Ale kto wie może w finalnej wersji ;)

Czytany 2401 razy Ostatnio zmieniany środa, 18 styczeń 2012 10:55
Marcin Równicki

Joomla zajmuję się od dłuższego czasu dla uściślenia od czasów MAMBO (2007) i nie straszne mi jej nowe wersje. Wdrażam, optymalizuje, przyspieszam i zabezpieczam strony. 

Dobre kino oraz seriale chętnie oglądam, dziele się recenzjami na https://cobejrzec.pl  

Public Cloud w wolnych chwilach pochłaniam. Wiąże z tym swoją przyszłość zawodową (Amazon Web Services, Azure, Google Cloud Computing, plus wiele innych mniejszych graczy)

"Jeśli coś jest niemożliwe do zrobienia, musi się znaleźć ktoś kto tego nie wie, przyjdzie i to zrobi."

Strona: https://mjmartino.eu/
Marcin Równicki
Marcin Równicki
Joomla, Bieganie, Cloud, Fotografia, Muzykę House, Kinomaniak, Technologie Przyszłości, Automatyzacje, Bloger, Vloger

 

 Hej może chcesz informacje o kursach JOOMLA, nowych artykułach czy video.

Szukaj